ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Xavi Hernandez Hezus Creus

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ronaldinho^L

Ronaldinho^L

Numri i postimeve : 578
Age : 27
Vendbanimi : me R10 n\'Camp Nou .
Registration date : 12/01/2008

Xavi Hernandez Hezus Creus Empty
MesazhTitulli: Xavi Hernandez Hezus Creus   Xavi Hernandez Hezus Creus Icon_minitimeTue Feb 05, 2008 1:39 pm

Emri: Xavier Hernandez i Creus
Datalindja: 25.01.1980
Nacionaliteti: Catalanus
Gjatėsia: 1.66cm
Pesha: 66 Kg
Debotim pėr heren e parė 19.08.1998
Nr : 6
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ronaldinho^L

Ronaldinho^L

Numri i postimeve : 578
Age : 27
Vendbanimi : me R10 n\'Camp Nou .
Registration date : 12/01/2008

Xavi Hernandez Hezus Creus Empty
MesazhTitulli: Re: Xavi Hernandez Hezus Creus   Xavi Hernandez Hezus Creus Icon_minitimeTue Feb 05, 2008 1:52 pm

Biografia e Plotė :

Xavier Hernandez Creus,i njohur si Xavi eshte nje futbolist spanjoll.Lindi ne Terrasa
provinc e Barcelones.Luan mesfushor dhe ekipi i tij i pare ishte fc Barcelona.

futbolist me klas te madhe luan mesfushor organizator me nje vision te
shkelqyshem te lojes shpejtesi ne pasime dhe shut te mir qe i ka dhene perparsi
te shenoj jo pak gola disa me shume rendesi.Eshte konsideruar si pasardhesi i Guardioles
edhe pse ka haruar te perbashkat me Guardiolen duke bere stilin e tij duke luajtur loje me ofenzive.
Te gjithe karieren e ka luajtur per Barcen klub ne te cilin erdhi ne qershor te vitit
1991 kur i kishte vetem 11 vjet.

Debutoi ne ekipin e pare me 19 gusht 1998 ne duart e trenerit Louis Van Gaal ne
ndeshjen e supercupes se Spanjes kunder Mallorces.Ne ndeshjen e debutimit te tij
ishte titullar dhe shenoi nje gol.Ne kete sezon pra 98-99 luante edhe per Barcen b
edhe per Barcelonen ekipen e pare.Dubetoi ne Primera Division e Spanjes me 3 octubre
1998 ne ndeshjen Valencia 1-3 fc Barcelona.Edhe pse ishte ne luftim me lojtart me me
emer se ai,ai ishte deciziv qe barca te shpallet kampion duke shenuar nje goll
kunder valladollidit 0-1.Kjo lige e fituar ishte titulli i tij i dyt personal pas atij me
Spanjen sub 20 1999.Sezonin 1999-2000 pas nje lendimi te Guardioles qe e la jasht
fushave per disa muaj ia hap dyert Xavit per lojtar titular.Pas shkuarjes se Guardioles ne Itali
Xavi e sigurio vendin defenitivisht ne 11 e pare te Barces.Deri me 14 maj 2005
u desh te prite derisa te fitoj titullin e tret me Barcelonen e cila u shpall kampion.
Po ne kete vit fituan supercupen e Spanjes trofe qe e fituan edhe ne vitin e ardhshem
kunder Espanyollit ku shenoi golin e pare per ekipin e tij.

Me 2 deciembre 2005 pesoi nje lendim ne ushtrime ne ligamentet e kembes se djathte
.Ishte i ndare nga terenet e lojes gjate 5 muajve deri ne 29 prill kur u paraqit kunder
Cadizit ne nje ndeshje te la ligas me fitore , nje fitore qe i mundesoi Barces te fitoj titullin e k
mpionit. Me 17 maj 2006 u shpall kampion i liges se kampioneve ne stadionin stade de franc
duke fituar 2-1 kunder Arsenalit edhe pse Xavi nuk e luajti kete ndeshje per shkak se nuk ishte
riaftesuar komplet pas lendimit te rend qe e pesoi.

SELECIONI I SPANJES

Per Spanjen deri me tani i ka 44 paraqitje.Ka debutuar per Spanjen me 15 noviembre 2000
ne ndeshjen Spanja 1-2 Holanda.
Tani per tani osht titular i pa diskutueshem per Spanjen.Me te mirat e tij me spanjen nuk i aritI me
kombetaren absolute mirpo me Selecionin sub 20 1999 udheheqi selecionin sub 20 te shpallet
campeon ne mundialin e sub 20 kunder Japonis ne Nigeri dhe ne 2000 ka aritur deri ne finale ne lojrat olimpike Sydney 2000.Ishte autor i golit te 1000 ne historin e selecionit Spanjoll ne nje ndeshje
kunder Irlandes se veriut ne kualifikiet per evropianin e 2008 qe ne fund e humben kete ndeshje
3-2.


Klubet

Barcelona B(ESPANA) 1997-1999
Fc Barcelona (ESPANA) 1998-Aktualisht

TE ARITURAT INDIVIDUALE

Ka fituar qminin lojtari me i mir spanjoll i sezonit 04-05

Lojtari me i ri ne lig me 98-99.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guest
VizitorXavi Hernandez Hezus Creus Empty
MesazhTitulli: Re: Xavi Hernandez Hezus Creus   Xavi Hernandez Hezus Creus Icon_minitimeTue Feb 05, 2008 2:02 pm

Xavi eXperT Per FauLLa valla Shum i QarT edhe Golla OP Shkyyen Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ronaldinho^L

Ronaldinho^L

Numri i postimeve : 578
Age : 27
Vendbanimi : me R10 n\'Camp Nou .
Registration date : 12/01/2008

Xavi Hernandez Hezus Creus Empty
MesazhTitulli: Re: Xavi Hernandez Hezus Creus   Xavi Hernandez Hezus Creus Icon_minitimeTue Feb 05, 2008 2:34 pm

NoodLe' shkruajti:
Xavi eXperT Per FauLLa valla Shum i QarT edhe Golla OP Shkyyen Razz

Per Faulla sesht EXPERT , R10 esht Expert per faullla a per kshtu organizim t lojes e shuta #1 esht .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Xavi Hernandez Hezus Creus Empty
MesazhTitulli: Re: Xavi Hernandez Hezus Creus   Xavi Hernandez Hezus Creus Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Xavi Hernandez Hezus Creus
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Fc InnTeer.. :: FC Barcelona-
Kėrce tek: