ForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Historiku i Barcelones

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 315
Registration date : 12/01/2008

Historiku i Barcelones Empty
MesazhTitulli: Historiku i Barcelones   Historiku i Barcelones Icon_minitimeFri Jan 18, 2008 11:42 pm

Afaristi Hans Gamper i lindur ne Wintetur me 22 nentor 1877 ishte
njeriu i cili vendosi qe te themelonte klubin futbollistik Barcelona,
kur shpalli lajmerimin ne revistat lokale sportive me 22 tetor 1899
duke ftuar lojtaret qe ti bashkangjiten klubit.Gamper i njohur ne
Barcelone si Joan shkoi ne kryeqytetin Katalonas ne vititn 1898 per
arsye afariste dhe nje muaj pasi shpalli kete lajmerim me 29 nentor
1899 ai kryesoi takimin e pare te klubit ne Gimnas Sole.Se bashku me
Gamperin ne kete takim historik morren pjese edhe Gualteri Wild Luis
d'Osso Bartomeu Terradas etj.Themelet e klubit u vune ne kete takim
edhe anglezi Gualteri Wild u zgjodh kryetar i pare i ketij klubi duke
kombinuar detyrat e tij te ekzekutivit me aftesit e lojtarit pasi qe
Wild sikur edhe themeluesit tjere ishe lojtari i pare edhe
kryesor.Gjate 100 viteve klubi ka perjetuar momente te shkelqimit dhe
tragjedis kohe te mire e te kqija fitore madheshtore edhe humbje
katastofale. Secili nga keto momente ka kontribuar ne formesimin e
Barcelones ne nje kulub apsolutisht unik siē eshte sot.
Perveē se ka fituar ēmimin me te larte kontinental , Barcelona eshte
gjithashtu ne poziten e lakmuar si klub i vetem ne Evrope qe ka marr
pjes ne ēdo Kupe te Evropes qe nga viti 1955 viti i pare ku fitoi
turneun.
Brca ka fituar tri Kupa te Panaireve(tashe njohur Kupa UEFA)ne sezonin 1958 1960 dhe 1966.

Natyrisht Barcelona mbreteron ne Spanje dhe ne Evrope dhe nje asnje
ekip spanjoll nuk mund te barazohet me 24 titujt e kampionatit sa ka
fituar Barcelona ne Copa Del Rey.Sa i perket liges se Spanjes Barcelona
festoi pervjetorin shkekullor me 16 tituj te liges ne emer te vet.
- Dresat e parė

Qe nga fillimi lojtaret veshin dresat e famshme kaltert e kuq.Ne fillim
klubi mbante stemen e qytetit si demostrim te perkushtimit per
qytetin.Me vone ne 1910 bordi vendosi qe ky klub ta kete stemen e vet .

- Loja e parė

Ne meēin e pare Barca luajti me nje ekip te perbere nga anglezet
emigrant ne Bonanova.Ekipi anglez i cili perfshinte nje numer te
lojtareve te Barces fitoi me rezultat 1-0.
- Terrenet e para

Kerkesat e para te Barces per te gjetur shtepi te perhershme i gjeti
ata duke luajtur ne Hotel Cananovas(1900) la cerrtera d'Horte(1907) el
carrer Muntaner (1905) dhe Carrer industria te cilat ishin terrenet e
pare ne pronesi te klubit dhe kishin kapacitet prej 6.000 me tribun dy
kateshe unike per ate kohe.Hapja zyrtare e terrenit u be me 14 mars
1909.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://inter.forumsq.net
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 315
Registration date : 12/01/2008

Historiku i Barcelones Empty
MesazhTitulli: Re: Historiku i Barcelones   Historiku i Barcelones Icon_minitimeFri Jan 18, 2008 11:43 pm

Vendi me i mir ne lig:1 (18 her)

Vendi me i keq ne lig:15(sezoni41/42)

Lojtari me me se shumti ndeshje te zhvidhuara:Migueli(670)

Lojtari me me se shumti gola:Alcantra(357)

Lojtari me me se shutmi tituj:Guillermo Amor:19

Portieri me me se pakti gola te pranuar:Antoni Ramallets
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://inter.forumsq.net
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 315
Registration date : 12/01/2008

Historiku i Barcelones Empty
MesazhTitulli: Re: Historiku i Barcelones   Historiku i Barcelones Icon_minitimeFri Jan 18, 2008 11:43 pm

Lojtaret me te shtrenjte qe ka ble Barca:1. Ronaldinho - 32 milion euro (03/04) - (Paris St. Germain)

2. Samuel Eto'o - 27 milion euro (04/05) - (RCD Mallorca/Real Madrid)

3. Deco - 21 milion euro (04/05) - (FC Porto)

4. Overmars - 40 milion (00/01) - (Arsenal)

5. Saviola - 36 milion (01/02) - (River Plate)

Lojtaret me te shtrenjte qe ka shit Barca:1. Luis Figo - 60 milion (00/01) - (Real Madrid)

2. Ronaldo - 28 milion (97/98) - (Inter Milan)

3. Sony Anderson - 19 milon (99/00) - (Lyon)

4. De la Peńa - 14 milion (98/99) - (Lazio)

5. Giovanni - 12 milion (99/00) - (Olympiakos
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://inter.forumsq.net
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 315
Registration date : 12/01/2008

Historiku i Barcelones Empty
MesazhTitulli: Re: Historiku i Barcelones   Historiku i Barcelones Icon_minitimeFri Jan 18, 2008 11:43 pm

Kupa Evropiane 1960-61Kupa Evropiane 1960-61 nė garimin e ekipeve kampione tė ligave tė
shteteve evropiane u fitua nga ekipi SL Benfica pėr herė tė parė nė njė
finale dramatike kundėr ekipit spanjoll FC Barcelona. Real Madrid,
fituesi i pesė garimeve tė para u shokua nė ciklin e parė nga rivali FC
Barcelona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://inter.forumsq.net
MIccII
Moderator
Moderator
MIccII

Numri i postimeve : 467
Age : 27
Registration date : 02/02/2008

Historiku i Barcelones Empty
MesazhTitulli: Re: Historiku i Barcelones   Historiku i Barcelones Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 1:01 am

transferimi qi ka deshtu mas shumti ne histori te barcellones osht saviolla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Historiku i Barcelones Empty
MesazhTitulli: Re: Historiku i Barcelones   Historiku i Barcelones Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Historiku i Barcelones
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Fc InnTeer.. :: FC Barcelona-
Kėrce tek: